FRISKA - NIE MUSISZ SPRAWDZAĆ SKŁADÓW, MY ROBIMY TO ZA CIEBIE.

W dzisiejszym świecie narażeni jesteśmy na działanie wielu szkodliwych substancji. Dostają się one do naszych organizmów na wiele sposobów, nie tylko z pożywieniem. Jednym ze źródeł zagrożenia są używane przez nas kosmetyki oraz środki czystości. 

 

 

Pomyśleliśmy, że warto zadbać o to, aby tych szkodliwych substancji dostarczać sobie jak najmniej. Stworzyliśmy więc katalog składników, których nie znajdziecie w oferowanych przez nas produktach (tak, nie tylko wymieniamy i nazywamy szkodliwe składniki, ale zapewniamy Was, że w sprzedawanych przez nas produktach ich nie znajdziecie*)

 

Niedozwolonymi u nas substancjami są: parabeny, parafina, silikony, SLS, SLES, PEG, sole aluminium, szkodliwe barwniki i aromaty, syntetyczne filtry UV, TEA, EDTA.

Nie wiesz czym te substancje są? Nie martw się, my również jakiś czas temu nie mieliśmy zielonego pojęcia. Poniżej przedstawiamy ich opisy :)

KONSERWANTY


Funkcja: Zapewniają trwałość kosmetyków poprzez hamowanie rozwoju grzybów, bakterii i pleśni w produktach. Dzielą się na trzy podstawowe grupy:

1. FORMALDEHYDY
Negatywny wpływ na organizm: podejrzane o wywoływanie raka, uważana za silny alergen, mogą powodować podrażnienie błon śluzowych i starzenie się skóry.
Nazwy, pod jakimi się kryją: Benzylhemiformal, 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane = Bronidox, Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea, Quanternium-15, DMDM Hydantoin, Methenamine, Glutaral, Hexetidine, Iodopropynyl Butylcarbamate

2. ORGANICZNE ZWIĄZKI CHLOROWE
Zawierają brom, jod i chlor. Najczęściej w kosmetykach wykorzystywane są ich syntetyczne odpowiedniki.
Negatywny wpływ na organizm: mogą wywoływać alergie, Triclosan podejrzewany jest o naruszanie funkcji wątroby.
Nazwy, pod jakimi się kryją: Methyldibromo Glutaronitrile lub Euxyl K 400, Triclosan

3. PARABENY
Negatywny wpływ na organizm: mogą powodować alergie w postaci pokrzywki, rumienia i pęcherzyków. Mogą negatywnie oddziaływać na rozwój zarodka i płodu u kobiet ciężarnych. Działają estrogennie i mogą mieć feminizujący wpływ na mężczyzn. Okolice najbardziej narażone na ich działanie to pachwiny, klatka piersiowa, szyja i okolice narządów płciowych.
Nazwy, pod jakimi się kryją: Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben, Isobutylparaben, Benzylparaben


PARAFINA

Funkcja: zmiękcza i wygładza skórę. Tworzy ochronny film, który zapobiega utracie wody z naskórka. Idealnie się sprawdza przy bardzo niskich temperaturach. Odpowiednia dla osób ze skórą przesuszoną, atopową lub zniszczoną.
Negatywny wpływ na organizm: hamuje wymianę gazową skóry, ponieważ pokrywa ją trudną do usunięcia powłoką. Może powodować powstawanie zaskórników i zmian trądzikowych. Powinny unikać jej osoby z cerą tłustą lub trądzikową.
Nazwy, pod jakimi się kryje: Paraffin Oil, Parrafinum Liquidum, Synthetic Wax, Paraffin, Isoparaffin. Inne składniki ropopochodne: Mineral Oil, Vaseline, Petrolatum, Ceresin, Cera Microcristallina, Ozokerite, Isododecane, Isohexadecane, Isobutane, Isopropane

SILIKONY


Funkcja: wygładzają, wyrównują niedoskonałości, ułatwiają rozprowadzanie kosmetyku, są odporne na temperaturę i wilgoć. Można znaleźć je w żelach, balsamach, kremach, szamponach, odżywkach i maskach.
Negatywny wpływ na organizm: ponieważ tworzą film ochronny, mogą powodować nasilenie objawów w przypadku skóry wrażliwej oraz z tendencją do wyprysków i zaskórników. Mogą również blokować dotarcie substancji czynnych w głąb skóry.
Nazwy, pod jakimi się kryją: lauryl methicone copolyol, hydroxypropyl polysiloxane, amodimethicone, phenyl trimethicone, simethicone, dimethicone, trimethicone, cyclomethicone, cyclopentasiloxane,
trimethylsilylamodimethicone, trimethylsiloxysilicates, cyclopentasiloxane

SLS oraz SLES


Funkcja: bardzo dobrze się pienią, dlatego są stosowane w większości kosmetyków myjących (mydłach, żelach, płynach do kąpieli, olejkach, szamponach, tonikach oraz płynach do płukania ust).
Negatywny wpływ na organizm: silnie drażniące detergenty. Wysuszają skórę, mogą powodować świąd, rumień, a w skrajnych przypadkach nawet atopowe zapalenie skóry. W przypadku szamponów i odżywek do włosów, mogą powodować łupież, swędzenie skóry głowy oraz łamliwość i wypadanie włosów. Mogą być skażone dioksanami i z tego powodu mieć działanie rakotwórcze. Na ich szkodliwe działanie najbardziej narażone są okolice narządów płciowych oraz jama ustna.
Nazwy, pod jakimi się kryje: Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate, Ammonium Lauryl Sulfate, Sodium Myreth Sulfate, Laurylosiarczany sodu.

PEG oraz PPG (glikol polietylenowy oraz glikol polipropylenowy)


Funkcja: jako emulgatory łączą tłuszcz i wodę w jednolitą substancję. Wykorzystuje się je również jako substancje myjące. Znaleźć je można w szamponach, kremach, pastach do zębów oraz sprayach do włosów.
Negatywny wpływ na organizm: mogą powodować stany zapalne, zlokalizowane głównie na skórze twarzy i pachwin. Do ich produkcji wykorzystuje się szkodliwy tlenek etylenu. PEG oraz PPG uszkadzają strukturę genetyczną komórek i są uznane za substancje rakotwórcze! Pod ich wpływem skóra staje się bardziej przepuszczalna i narażona na przenikanie szkodliwych substancji.
Nazwy, pod jakimi się kryje: wszystkie substancje z przedrostkiem PEG i PPG, Poloxamer, Poloxamine.

SYNTETYCZNE AROMATY


Funkcja: nadają kosmetykom atrakcyjny zapach.
Negatywny wpływ na organizm: Mogą powodować silne reakcje alergiczne oraz przyczyniać się do powstawania przebarwień w przypadku ekspozycji skóry na słońce. Mogą odkładać się w wodzie, rybach i krabach, w tkance tłuszczowej człowieka i mleku matki, przez co trafiają również do organizmu dziecka.
Nazwy, pod jakimi się kryją: Amylcinnamal, Benzylalkohol, Cinnamylalkohol, Amylcinnamylalkohol, Benzylsalicylat, Hxdroxymethylpentylcyclo-hexencarboxaldehyd, Anisylalkohol, Benzylcinnamat, 2-(4-tert-Butylbenzyl)propionaldehyd, Benzylbenzoat, Hexylcinnamaldehyd, Methylheptincarbonat, Eichenmoosextrakt, Baummoosextrakt.

SYNTETYCZNE BARWNIKI


Funkcja: znajdziemy je głównie w preparatach koloryzujących włosy.
Negatywny wpływ na organizm: mają działanie silnie drażniące, a nawet toksyczne. Moga wywoływać alergię i astmę, a przy długotrwałym stosowaniu także nowotwory.
Nazwy, pod jakimi się kryją: 6-Methoxy-2,3-Pyridinediamine and its HCl salt, 2,3-Naphthalenediol, 2,4-Diaminodiphenylamine, 2,6-Bis(2-Hydroxyethoxy)-3,5-Pyridinediamine, 2-Methoxymethyl-p-Aminophenol, 4,5-Diamino-1-Methylpyrazole and its HCl salt, 4,5-Diamino-1-((4-Chlorophenyl)Methyl)-1H-Pyrazole Sulfate, 4-Chloro-2-Aminophenol, 4-Hydroxyindole, 4-Methoxytoluene-2,5-Diamine and its HCl salt, 5-Amino-4-Fluoro-2-Methylphenol Sulfate, N,N-Diethyl-m-Aminophenol, N, 6-Pyridinediamine and its HCl salt, N-Cyclopentyl-m-Aminophenol, N-(2-Methoxyethyl)-p-phenylenediamine and its HCl salt, 2,4-Diamino-5-methylphenetol and its HCl salt, 1,7-Naphthalenediol, 3,4-Diaminobenzoic acid, 2-Aminomethyl-p-aminophenol and its HCl salt, Solvent Red 1 (CI 12150), Acid Orange 24 (CI 20170), Acid Red 73 (CI 27290).

FTALANY


Funkcja: najczęściej stosuje się ftalan dietylu (DEP), który pełni funkcję jako rozpuszczalnik substancji zapachowych, plastyfikator zapewniający elastyczność w lakierach do włosów oraz do paznokci, a także jako substancja powodująca nieprzydatność alkoholu do spożycia.
Negatywny wpływ na organizm: są podejrzewane o szkodliwy wpływ na wątrobę, nerki, układ hormonalny i organy rozrodcze. Mogą mieć również właściwości rakotwórcze i toksyczne.
Nazwy, pod jakimi się kryją: Ftalan dibutylu – Dibutyl phthalate, Ftalan bis(2-etyloheksylu) – bis(2-Ethylhexyl) phthalate, Ftalan bis(2-metoksyletylu) – (2-Methoxyethyl) phthalate, Ftalan n-pentylu-izopentylu – n-pentyl-isopentylphthalate, Ftalan di-n-pentylu – di-n-pentyl phthalate, Ftalan diisopentylu – diisopentylphthalate, Ftalan benzylu butylu – benzyl butyl phthalate.

NITROZAMINY


Funkcja: znaleźć można je między innymi w szamponach do włosów. Do kosmetyków dostają się poprzez zanieczyszczone substancje lub powstają podczas składowania.
Negatywny wpływ na organizm: Prawie wszystkie nitrozaminy mogą wywoływać raka.
Nazwy, pod jakimi się kryją: można je rozpoznać tylko wtedy, gdy znamy kombinację substancji, z których mogą powstawać,  np. TEA – używany często do produkcji mydła + substancja konserwująca Bronopol lub Bronidox.

SYNTETYCZNE FILTRY UV


Funkcja: chociaż chronią nas przed zachorowaniami na raka skóry, niektóre z nich mogą mieć również negatywny wpływ.
Negatywny wpływ na organizm: filtry, wnikając w skórę, wychwytują promienie UV i przekształcają je w energię cieplną. Może być to przyczyną alergii, np. alergicznej egzemy kontaktowej. Badania dowodzą, że syntetyczne filtry mogą przyczyniać się do zmian hormonalnych.
Nazwy, pod jakimi się kryją: Ethylhexyl Methoxycinnamate, Octyl Methoxycinnamate, Octyl Salicylate, Octisalate (Ethylhexyl Salicylate), Butyl Methoxydibenzoylmethane

ZWIĄZKI ALUMINIUM


Funkcja: Najczęściej występują w antyperspirantach, ponieważ blokują wydzielanie potu.
Negatywny wpływ na organizm: Zatykają gruczoły potowe, uniemożliwiając potowi przenikanie na zewnątrz skóry. Może to powodować zapalenie lub uszkodzenie gruczołów łojowych i potowych. Wywołuje także przesuszenie i podrażnienie skóry. Sole aluminimum mają właściwości rakotwórcze i mogą wpływać na rozwój choroby Alzheimera. Aluminium Acetale (octan glinu) może powodować wysypkę, rozwarstwienia skóry, biegunkę, mdłości, a nawet krwawienie. Aluminium Chloride (chlorek glinu) jest toksyczny dla układu rozrodczego i może wywoływać wady wrodzone u płodu. Natomiast Aluminium Chlorohydrate (pentawodorotlenek chlorku diglinu) prowadzi do infekcji mieszków włosowych.
Nazwy, pod jakimi się kryją: Aluminium Acetale, Aluminium Chloride, Aluminium Chlorohydrate, Aluminium Chlorohydrex, Aluminium Chlorohydrex PG, Aluminium Distearate, Aluminium Sesquichlorohydrate, Aluminium Stearate, Aluminium Tristearate, Aluminium Zirconium Trichlorohydrex GLY.

EDTA (EthyleneDiamineTetraacetic)


Funkcja: pełni rolę konserwantu, ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Stosuje się go przede wszystkim w produktach do opalania i kremach pielęgnacyjnych, a także w niektórych szamponach i nawilżanych chusteczkach dla dzieci.
Negatywny wpływ na organizm: w dużym stężeniu jest substancją drażniącą skórę i błony śluzowe. Szczególnie groźny jest w formie rozproszonej w powietrzu. Może powodować nieżyt spojówek, kaszel oraz duszności. Unikajmy EDTA zawartych w kosmetykach w aerozolu!
Nazwy, pod jakimi się kryje: EDTA (EtylenoDiaminoTetraAcetic), tetrasodium EDTA (wersenian czterosodowy), disodium EDTA (wersenian dwusodowy).

 

 

 *Dołożyliśmy wszelkich starań, aby wszystkie kosmetyki oferowane w naszym sklepie internetowym spełniały te wymagania. Jednak jesteśmy tylko ludźmi i może się zdarzyć, że coś pominęliśmy. Jeśli znajdziesz produkt, który w swoim składzie zawiera związki wymienione powyżej daj nam pilnie znać telefonicznie (+48 731 816 336) lub mailowo (na adres: sklep@friska.pl).

Wyjątki od tej reguły stanowią:

 - produkty do włosów marki SANOTINT (farby CLASSIC I LIGHT naturalne w 98 % oraz szampony koloryzujące)

 - lakiery do paznokci COULEUR CARAMEL oraz ZAO (pozbawione najbardziej szkodliwych substancji, które są obecne w tradycyjnych lakierach: parabenów, PEG, ftalanu, toluenu, formaldehydu, ksylenu, kalafonii, syntetycznej kamfory)

 - szczegółowemu sprawdzaniu składów nie podlegają produkty, których jakość i skład poświadczone są certyfikatami, takimi jak ECOCERT czy NaTRUE. Więcej o certyfikatach przeczytasz tutaj.