Co to są kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne to takie, w których składzie dominują czyste surowce pochodzenia naturalnego. Nie zawierają one składników uznanych za szkodliwe przez organizacje certyfikujące.

 

Dlaczego warto używać kosmetyków naturalnych?

Dzięki naturalnemu składowi kosmetyki te są bezpieczne w użyciu, hipoalergiczne i nie wpływają negatywnie na nasze zdrowie i organizm. Są odpowiednie również dla osób z bardzo wrażliwą cerą, ponieważ nie zawierają sztucznych składników. Kosmetyki naturalne nie są testowane na zwierzętach, są przyjazne dla środowiska naturalnego i często posiadają certyfikaty świadczące o ich ekologicznym i bezpiecznym składzie.

 

Czym różnią się kosmetyki naturalne od tradycyjnych?

Kosmetyki tradycyjne

Kosmetyki naturalne

Kosmetyki tradycyjne mogą zawierać wiele substancji, które mogą nam szkodzić. Są to między innymi: parabeny, silikony, wazelinę, oleje mineralne, SLS i SLES, PEG czy glikol propylenowy. Składniki te mogą wpływać na naszą gospodarkę hormonalną, wywoływać alergie, stany zapalne, a nawet nowotwory. Więcej na temat szkodliwych substancji w kosmetykach tradycyjnych przeczytacie tutaj.

Kosmetyki naturalne w swoim składzie nie mają tych kontrowersyjnych substancji i produkowane są z surowców, które znaleźć można w naturze. Kosmetyki organiczne również wytwarzane są z naturalnych produktów, a dodatkowo mają certyfikaty świadczące o ich ekologicznym pochodzeniu.

 

 

Konserwanty w kosmetykach naturalnych i tradycyjnych

W produktach, których trwałość ma wynosić ponad kilka miesięcy, obecność konserwantów jest nieunikniona. Jednak konserwanty znajdujące się w kosmetykach naturalnych są najczęściej substancjami akceptowanymi przez instytucje certyfikujące. Są to na przykład: kwas dehydrooctowy (DHA), kwas benzoesowy, kwas sorbowy, kwas salicylowy, glikole czy olejki eteryczne – wszystkie stosowane w odpowiednich stężeniach.

 

Kto wydaje certyfikaty?

Organizacji, które wystawiają certyfikaty kosmetykom naturalnym i organicznym jest bardzo wiele. Najważniejsze z nich to: ECOCERT, COSMEBIO, SOIL ASSOCIATION, BDIH, NaTrue, ICEA Ethical and Environmental Certification Institute czy Vegan Society. Każda z nich ustala własne reguły, według których je przyznaje, a więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

 

 

Substancje w kosmetykach naturalnych i ekologicznych a substancje w kosmetykach tradycyjnych

SUBSTANCJE CZYNNE

Naturalne

Tradycyjne

Wyciągi z roślin z upraw ekologicznych (np. nagietek, oczar wirginijski); nowoczesne składniki naturalne: (np. ceramidy, liposomy, kwas hialuronowy); naturalne składniki nawilżające (np. gliceryna roślinna, kwas mlekowy)

Pozyskiwane sztucznie substancje aktywne, np. gliceryna

SUBSTANCJE MYJĄCE

Naturalne

Tradycyjne

 Wykorzystywane w kosmetykach naturalnych substancje myjące to środki powierzchniowoczynne na bazie oleju kokosowego i cukru. Nie zawierają żadnych agresywnych, syntetycznych substancji myjących.

Oprócz agresywnego, silnie alkalicznego detergentu - siarczanu laurylowo-sodowego,

konwencjonalne tensydy zawierają także konserwanty (np.: formaldehydy) i emulgatory (np. PEG).

SUBSTANCJE KONSERWUJĄCE

Naturalne

Tradycyjne

Naturalne metody konserwacji:

- alkohol etylowy;

- kompozycja olejków eterycznych;

- używanie skoncentrowanych,

nierozcieńczonych wodą składników;

-  stosowanie optymalnego, lekko kwaśnego

pH kosmetyków;

- sterylnie czysta fabryka i rozlewnia

kosmetyków;

- pakowanie produktów w osłonie azotowej;

- stosowanie substancji naturalnie

konserwujących , np. sól morska lub wyciągi z ziół;

- Witamina E jako naturalny antyutleniacz.

Najczęściej używane konserwanty to parabeny i formaldehydy. Często zawierają szkodliwe dla zdrowia związki chlorowców. Są alergio- i kancerogenne.