• PAMIĘTAJ - ZAMÓWIENIA ZŁOŻONE DO 13:00 WYSYŁAMY TEGO SAMEGO DNIA! • DARMOWA WYSYŁKA JUŻ OD 139 ZŁ! •

CERTYFIKATY

Nasza drogeria ekologiczna oferuje wiele kosmetyków naturalnych, które posiadają certyfikaty światowych organizacji. Świadczą one o najwyższej jakości i naturalnym pochodzeniu produktów. Wiele z organizacji certyfikujących wymaga również, aby kosmetyki nie były testowane na zwierzętach i nie zawierały składników pochodzenia zwierzęcego, więc produkty te są odpowiednie również dla wegetarian czy wegan.

 

Na podstawie jakich kryteriów są przyznawane?

 

Organizacje certyfikujące naturalne kosmetyki i środki czystości biorą pod uwagę kilka czynników:

  • jaką zawartość procentową stanowią składniki naturalne i organiczne
  • czy substancje syntetyczne nie przekraczają dopuszczalnych norm
  • jakie procesy są wykorzystywane podczas przetwarzania surowców i półproduktów
  • w jaki sposób traktowana jest woda, podczas definiowana procentowej zawartości składników naturalnych i organicznych.

Certyfikaty są obecnie jedynym wiarygodnym źródłem informacji dla konsumenta na temat naturalności kosmetyku, dlatego warto zaznajomić się z tymi najważniejszymi.

 

Jakie najważniejsze certyfikaty znajdziecie na kosmetykach naturalnych?


Certyfikat NaTrue

Wydawany jest przez Europejskie Ugrupowanie Interesów Producentów Kosmetyków Naturalnych i Organicznych NaTrue. W swojej certyfikacji wyróżniają trzy poziomy (1, 2 lub 3 gwiazdki), które odpowiadają stopniowi naturalności składu kosmetyku:

*  produkt spełnia surowe wymagania NaTrue dotyczące kosmetyków naturalnych. Może zawierać surowce naturalne, identyczne z naturalnymi i niemal naturalne oraz wodę.

**produkt spełnia surowe wymagania NaTrue, a ponadto musi zawierać minimum 15% substancji naturalnych niemodyfikowanych chemicznie oraz maksymalnie 15% substancji niemal naturalnych. Dodatkowo minimum 70% składników naturalnych powinno pochodzić z upraw ekologicznych lub/i kontrolowanych dzikich zbiorów zgodnych z kryteriami przepisów ekologicznych UE.

*** produkt spełnia surowe wymagania NaTrue, a ponadto musi zawierać minimum 20% substancji naturalnych nie modyfikowanych chemicznie oraz maksymalnie 15% substancji niemal naturalnych. Dodatkowo minimum 95% składników naturalnych roślinnych zwartych w kosmetyku musi pochodzić z upraw ekologicznych lub/i kontrolowanych dzikich zbiorów zgodnych z kryteriami przepisów ekologicznych UE.

 


 

Certyfikat Cosmebio

Przyznawany jest preparatom, w których składzie znalazło się co najmniej 95% składników pochodzenia naturalnego, naturalnych lub z rolnictwa ekologicznego. Kosmetyki z tym certyfikatem nie mogą zawierać syntetycznych zapachów, barwników, syntetycznych konserwantów i składników pochodzących od roślin modyfikowanych genetycznie. Produkcja certyfikowanego preparatu nie może negatywnie wpływać na środowisko, jego opakowanie musi być biodegradowalne, a sam produkt nie może być testowany na zwierzętach.

 


 

Certyfikat BDIH

Otrzymują go produkty powstałe z naturalnych surowców z kontrolowanych upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów. Ani sam kosmetyk, ani jego poszczególne składniki nie mogą być testowane na zwierzętach, ani pochodzić od martwych zwierząt. Kosmetyki nie mogą zawierać organiczno-syntetycznych ani syntetycznych barwników, aromatów, silikonów, parafiny i innych pochodnych ropy naftowej. Mogą natomiast zawierać nieorganiczne sole i mineralne surowce, a także niektóre naturalnie identyczne konserwanty: kwas benzoesowy, kwas salicylowy i jego kwasy, kwas sorbinowy i jego sole, alkohol benzynowy. Wytworzenie takiego preparatu nie może negatywnie wpływać na środowisko, a opakowanie musi być biodegradowalne.

 

Certyfikat Demeter

Gwarantuje, że kosmetyk jest wytworzony w zgodzie z zasadami sprawiedliwego handlu (Fair Trade) oraz z zasadami certyfikacji BDIH (ich opis powyżej).

 


 

Soil Association

Preparat musi zawierać maksymalną możliwą ilość składników organicznych – 95%.  (Jeśli nie ma wystarczającej ilości takich składników, a jest organiczny w przynajmniej 70% może posiadać opis „ze składnikami organicznymi”). Nie może zawierać parabenów, pochodnych ropy naftowej, sztucznych aromatów, detergentów, glikoli oraz innych składników niebezpiecznych dla organizmu. Składniki nie mogą być modyfikowane genetycznie, wytworzenie kosmetyku nie może negatywnie wpływać na środowisko, a jego opakowanie musi być biodegradowalne.

 


 

ECOCERT

Ta organizacja wyróżnia 2 kategorie produktów:

  • kosmetyki ekologiczne – co najmniej 95% surowców musi być naturalnych lub pochodzenia naturalnego, a minimum 5% surowców i minimum 50% substancji roślinnych musi być certyfikowana jako organiczne.
  • kosmetyki ekologiczne i organiczne – co najmniej 95% surowców musi być naturalnych lub pochodzenia naturalnego, a minimum 10% surowców i minimum 95% substancji roślinnych musi być certyfikowana jako organiczne.

 

Produkty z obu kategorii nie mogą zawierać sztucznych zapachów ani barwników, nie mogą być testowane na zwierzętach ani zawierać surowców od martwych zwierząt. Surowce nie mogą pochodzić od roślin czy zwierząt modyfikowanych genetycznie, nie mogą zawierać pochodnych ropy naftowej, sztucznych tłuszczy, olejów, silikonów, parabenów ani emulgatorów PEG. Produkcja kosmetyku nie może negatywnie wpływać na środowisko, a jego opakowanie musi być biodegradowalne.

 


 

Certyfikat USDA

Wydawany przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych. Produkty nie mogą zawierać sztucznych konserwantów, a ich składniki nie mogą być chemicznie przetwarzane. 95% składu musi być pochodzenia organicznego.

 


 

Certyfikat Vegan Society

Najważniejszy certyfikat dla wegetarian, wegan, osób nietolerujących laktozę oraz dla wszystkich osób, którym zależy, aby nie stosowane produkty były przyjazne dla zwierząt i środowiska. Kosmetyki z tym certyfikatem nie posiadają w swoim składzie produktów pochodzenia zwierzęcego. Zarówno składniki, jak i sam kosmetyk nie są testowane na zwierzętach.